Jak můžete efektivně zvýraznit linii čelisti?

 

Takzvaná čelistní linie je oblast čelisti nebo obrys dolní čelisti lidského obličeje. Tvoří ji především souhra tří svalů: spánkového, žvýkacího a středního pterygoidea. Stejně jako všechny ostatní svaly v našem těle i čelistní svaly rostou, pokud jsou stimulovány cíleným tréninkem. Čelistní linie je navenek viditelná oblast čelisti neboli obrys brady a čelisti lidského obličeje, který se táhne od brady k uším. Skládá se především ze čtyř svalových skupin:

Musculus masseter (žvýkací sval), musculus temporalis (spánkový sval), musculus pterygoideus medialis a lateralis (vnitřní/vnější křídelní sval). Tato skupina svalů tvoří žvýkací svaly, které jsou zodpovědné za kousání a žvýkání potravy.
Souhra těchto čtyř svalů táhne dolní čelist (mandibulu) - jako jediný pohyblivý člen všech lebečních kostí - směrem k horní čelisti (maxile). Musculus masseter je nejsilnější žvýkací sval a v poměru ke své velikosti i nejsilnější lidský sval - pochází z něj přibližně polovina celkové žvýkací síly při jídle. Společně s dolní čelistí tvoří opticky největší část čelistní linie.

 

"Kost změnit nemůžete, ale můžete trénovat čelistní svaly."

Přestože ji chceme zvýraznit, většina z nás neví, co to vlastně čelist je. Skutečná čelist člověka je nastavena podle jeho genů (odtud pramení dohady lidí, komu se podobáme, nebo zda je náš obličej po otci, matce či prarodiči). Tomu se říká dolní čelist, kost, kterou si lidé přejí zvýraznit. Kromě invazivních a riskantních chirurgických zákroků neexistuje žádný způsob, jak by se struktura kosti mohla změnit jinak než přirozeným růstem člověka v průběhu let.

Co lze změnit, jsou svaly a tuk obklopující čelist v oblastech obličeje a krku, a právě na ně se většina zákroků zaměřuje. Jaký tedy máme postup, pokud jde o ně? Nejběžnějším pohybem úst je žvýkání (nebo žvýkání, pokud se cítíte opravdu vědecky). Většina níže uvedených metod se soustředí právě na tuto činnost:

 

1. Normální žvýkačky
10% účinnost 

Žvýkačka: Ano, dlouhé žvýkání stimuluje obličejové svaly. Mnoho lidí pravidelně žvýká žvýkačky kvůli dosažení linie čelisti, ačkoli tato metoda je těžkopádná a přináší přinejlepším malé výsledky.

Opravdu však chcete žvýkat celý den kvůli minimálnímu výsledku - zvláště když působení cukru (často obsaženého v žvýkačkách) zvyšuje růst bakterií a zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu? Jasně, prostě si koupím žvýkačku bez cukru! Ale pozor. Existují některá umělá sladidla, například aspartam, která s sebou nesou také svá rizika. 

2. Mewing
20-40% účinnost

Mewing je technika postupného prominování čelistní kosti, při které využíváte vlastní anatomii (hlavně jazyk) k vytváření síly přes čelist, abyste aktivovali zřídka používané svaly. Je bezpečná, protože při ní není třeba brát v úvahu žádný vnější faktor, kromě věku. Technika není zcela jednoduchá k využití sama o sobě, aniž by se brala v úvahu její rostoucí neúčinnost počínaje dospělostí. Přesto je možné, i když složité, provádět ji správně bez zrcadla.

 

3. Hubnutí
20-40% účinnost 

Předvídatelné, ale vyzkoušené. Až na některé vzácné exempláře je snížení celkové tělesné hmotnosti spolehlivým způsobem, jak se zbavit tuku kolem obličeje. Faktem však zůstává, že existuje jen velmi málo cviků (jako například již zmíněné mňoukání), které se zaměřují vysloveně na obličejové svaly. Kromě toho nemusí fungovat, pokud nemáte dostatečnou váhu, abyste mohli uvažovat o jejím snížení, s výjimkou té úporné dvojité brady! Spoléhat se výhradně na cvičení a dietu je dobrá myšlenka, ale stále neřeší výslovně tento problém.

Nicméně je to jistě dobrý další bod, který je třeba mít na paměti.

 

4. Operace čelistí
60-90% účinnost

Mnozí ji mohou považovat za poslední možnost poté, co vyzkoušeli celou řadu metod.

Jistě, chirurgický zákrok vám může během několika týdnů zajistit štíhlejší a ostřejší linii čelisti, ale je třeba zvážit tři důležité body:

1. Mohlo by to znamenat, že vás dost možná přijde na tisíce korun, možná i přes sto tisíc v nákladech, zejména včetně hihghly doporučené pooperační péče
2. Nebezpečí zpackané operace v závislosti na dovednostech chirurga. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, určitě budete potřebovat velmi důvěryhodnou variantu.
3. Je velmi invazivní, takže s sebou jistě nese zdravotní problémy. Spousta možných rizik komplikací - ať už přímo při operaci, nebo po ní.
Na rozdíl od ostatních metod není vůbec přirozená, takže byste měli tuto možnost opravdu důkladně zvážit a v případě pochybností ji prostě neprovádět.

 

5. Použijte JAWFIT / Čelistní svalový trenažér
90-100% účinnost

Možná nejlepší způsob, jak získat to, co si přejete na tomto seznamu, uložen na konec. Žvýkačky na cvičení čelistí nebo cvičební stroj na čelisti / trenažér čelistních svalů jsou mocným nástrojem pro pravidelné cvičení. Silným žvýkáním trénujete a zvětšujete čelistní svaly. To si vynucuje definovanou linii čelistí, a tím i sebevědomější a sexy vzhled.

Guma na cvičení čelistí s názvem JAWFIT, byla vyrobena tak, aby byla bezpečná, využívala vaše přirozené mechanismy ve spojení s uvědomělým životním stylem k dosažení nejlepších výsledků. Stačí, když si ve střídavých dnech (počínaje středně měkkou variantou) nasadíte gumu JAWFIT a na 5 minut si zacvičíte. Zpočátku žvýkejte pomalu a držte sevřenou čelist po dobu 1 sekundy, dokud vaše svaly nepocítí únavu. To by mělo trvat přibližně 2 minuty. Pokračujte rychlejším žvýkáním, abyste skutečně pocítili pálení, a skončete. To by měla být jedna série. Denně proveďte 5-10 sérií, při další si dejte pauzu a opakujte. Časem, až uvidíte výsledky a získáte sílu, zvedněte laťku s těžší variantou JAWFIT.